11 Anđelo Šetka 11 Matteo Aicardi
12 Paulo Obradović 1 12 Christian Napolitano 1
13 Marko Bijač 13 Marco Del Lungo
Trener: Ivica Tucak    Trener: Alessandro Campagna

U finalu za treće mjesto na Svjetskom vaterpolskom prvenstvu u Barceloni Hrvatska je u jako nervoznoj utakmici nadigrala Italiju i na poluvremenu imala čak 8:3. Do kraja je Italija uspjela smanjiti na 10:8, no rezultat je stalno bio pod kontrolom Barakuda.

U borbi za broncu na Svjetskom prvenstvu u Barceloni našli su se Hrvatska i Italija. Hrvati su tražili četvrtu uzastopnu svjetsku medalju, odnosno treću uzastopnu broncu. Italija je, pak, htjela ostati na postolju nakon zlata iz Šangaja i osim toga tražila je dobar nastup kojim izbrisati iz sjećanja katastrofalan nastup u polufinalu s Crnom Gorom.

Početak susreta bio je dosta nervozan, posebno s hrvatske strane. Bez obzira na to Barakudesu držale rezultatsku kontrolu od samog početka. Na prva dva hrvatska gola Italija je dvaput odgovorila s izjednačenjem, no nakon treće prednosti Hrvatska se uspjela obraniti i pred kraj dionice Fran Paškvalin je s igračem više donio Hrvatima +2, 4:2.

Na startu druge četvrtine Maro Joković i Nikša Dobud dodatno su povećali prednost, 6:2, a polovicom dionice stigao je i sedmi gol, preko Sandra Sukna. Talijanske udarce je u tim trenucima redovito zaustavljao odlični Josip Pavić, a ponekad i okvir vratiju. U 15. minuti Alex Giorgetti prekinuo je talijanski period od devet i pol minuta bez pogotka, dok je Joković pred kraj poluvremena iskoristio još jednog igrača više za 8:3.

Početkom treće dionice isključeni su do kraja utakmice Amaurys Perez kod Italije i Sandro Sukno kod Hrvatske. Italija je potom smanjila na 8:4, a do kraja susreta izbačen je i Andro Bušlje. Susret je nakon tih događaja ponovno postao nervozan i na idući pogodak čekalo se pet minuta. Gol je zabio Joković za novih +5, čime je Italija vraćena na sigurnu udaljenost. Ipak, do zadnjeg odmora stigao je još jedan talijanski gol za 9:5.

Prva polovica zadnje četvrtine prošla je bez pogodaka. Italija je puno griješila u napadu, a Hrvatska je u napadu uglavnom držala posjed lopte kako bi teklo vrijeme. U 29. minuti Maurizio Felugo realizirao je peterac za 9:6 i prvih talijanskih -3 nakon devete minute igre. Da ne bude stresne završnice pobrinuo se odmah Paulo Obradović golom za 10:6. Do kraja susreta Italija je, baš kao i u polufinalu, smanjila na 10:8, no to je poslužilo tek da ublaže poraz, ne da i zakompliciraju završnicu.

Najbolji strijelci susreta bili su Joković i Sukno kod Barakuda te Giorgetti kod Settebella. Hrvatska se tako nakon zlata iz Melbournea 2007. i bronci iz Rima 2009. i Šangaja 2011. ponovno popela na postolje na Svjetskom prvenstvu.

Autor:Matej Milanović