11 Anđelo Šetka 3 11 Nicholas Molyneuxjarja
12 Paulo Obradović 4 12 Adam Kajee
13 Marko Bijač 13 Donn Stewart
Trener: Ivica Tucak    Trener: Brad Rowe

Hrvatski vaterpolisti ostavili su za sobom jednoga, a slijedi im drugi sasvim inferiorni protivnik na Svjetskom prvenstvu u Barceloni. Na kraju prvog dijela natjecanja, Hrvatska je s 19:0 nadjačala Južnoafrikance, dok ih u nedjelju među posljednjih 16 čeka Novi Zeland, koji je zasad pretrpio tri uvjerljiva poraza...

Kako se i očekivalo, Hrvatska nije imala težak posao u ogledu s Južnoafrikancima u posljednjem kolu skupine B na SP-u u Barceloni. Bila je to prilika da Ivica Tucak malo i kombinira s minutažom hrvatskih reprezentativaca, možda ne previše, s obzirom da će za to biti dovoljno prilike i u nedjelju, a u takvoj utakmici, protiv suparnika koji je kvalitetom u golemom zaostatku, na kraju je na semaforu stajalo 19:0 za Hrvatsku.

Prvu četvrtinu mogli bismo opisati kao zagrijavanje motora za ono što je slijedilo. Hrvatska je tijekom tih osam minuta izgledala dobro u obrani, dobar posao radio je i Josip Pavić na vratima, dok je u napadu bilo malo manje dobro od toga. Niti australski vratar Dwayne Flatscher nije izgledao loše, pogotovo protiv hrvatskih centara, a s početna dva pogotka Sandra Sukna i jednim Paula Obradovića, na prvi kraći predah otišlo se s 3:0.

U drugoj dionici utakmice Južnoafrikanci su već počeli padati, prije nego su se sasvim raspali u preostalih 16 minuta. U obrani je Hrvatska i dalje izgledala solidno, koliko se takva ocjena uopće može dati protiv suparnika ovakvog ranga, Pavić je branio dobro do kraja prvog poluvremena, a Marko Bijač u nastavku utakmice, nakon što ga je Ivica Tucak u trećoj i četvrtoj četvrtini poslao na vrata. Na drugom kraju bazena, i hrvatski napad izgledao je bez bolje, bez promašaja ili pogrešaka u dodavanju kakve su se znale potkrasti u ranijem dijelu susreta.

Hrvatska je bila najuvjerljivija u trećoj četvrtini, koju je dobila sa 7:0, dok je, s 14:0 na semaforu na ulasku u posljednjih osam minuta, prednost do kraja narasla na 19:0. U drugom poluvremenu otvorilo se i Nikši Dobudu, kojega je u prve dvije četvrtine Flatscher razoružao, a Paulo Obradović se u četvrtoj dionici pobrinuo za najljepši pogodak na utakmici, "šraubom" izvana za povećanje na 16:0.

U posljednjim sekundama jedino je pitanje ostalo mogu li Južnoafrikanci zabiti ili će Hrvatska prvi put na svjetskim prvenstvima završiti utakmicu bez primljenog gola. Ispalo je da se dogodilo ono drugo, a južnoafrički vaterpolisti su posljednju šansu propustili pogođenom vratnicom u završnim trenucima.

Poslije dana odmora, Hrvatska će se među posljednjih 16 u nedjelju sresti s Novim Zelandom, po sadašnjem rasporedu, u 12:10 sati. Riječ je o suparniku koji u prvom krugu nije bio nikakva prijetnja Crnogorcima, Grcima i Španjolcima, s gol-razlikom -57 u tri utakmice.

Autor:Ivor Krapac