11 Igor Hinić 1 11 Iván Pérez 1
12 Ivan Buljubašić 12 Javier Garcia Gadea
13 Frano Vićan 13 Daniel López-Pinedo
Trener: Ratko Rudić    Trener: Rafael Aguilar

U drami peteraca sa čak 22 šuta koliko je ukupno trebalo do konačne pobjede i s bravurama Josipa Pavića na golu, Hrvatska vaterpolska reprezentacija je trijumfom nad Španjolskom prvi put u povijesti osvojila još jedno natjecanje. Zlato u Svjetskoj ligi, osiguran izravan plasman na SP u Barceloni 2013. i još k tomu novčana nagrada od 100.000 dolara! Teško da može bolje. Odnosno može, da je recimo nagrada za prvaka bila 200.000 dolara.

- Evo, lijepo smo 'uveli’ naše nogometaše da i oni večeras izvuku povoljan rezultat protiv Španjolaca - nakon finala će izbornik Ratko Rudić.

- Nama je Almaty poslužio onako kako sam i mislio. Kao izvrstan kontrolni turnir. S tim da smo imali nekih problema tijekom turnira. Od želučanih tegoba obojice vratara, pa do temperature Sukna...

Barakude su zasluženo osvojile ovo natjecanje u kojem su od 1. kola, u biti još i od nadmetanja po skupini dominirale. Jedina momčad koja je cijelo natjecanje prošla bez poraza, a u konačnici i u finalu su Rudićeve Barakude najvećim dijelom vodile. Pa ipak, da je bilo male drame i solidne neizvjesnosti, stoji. Utakmica nije ni počela, a mi smo bili u problemu.

- Pločice na bazenu su dosta skliske. Dobud se bio pokliznuo i ozlijedio nogu, gležanj - kasnije će nakon finala izbornik Ratko Rudić.

- Zato je najveći dio na centru lavovski odradio Hinić, a pomagali su mu još Burić i Muslim. Istina, igrao nam je i Dobud malo, ali nije mogao odraditi na 'svojoj’ razini.

Onda je počela utakmica. S njom prvo kiša, pa još i Marc Minguell. Ispostavit će se ipak kasnije kako je to bilo jedino vodstvo Španjolaca do pred kraj susreta. Sukno odličnim šutem ispod španjoplskog vratara, te Joković s igračem više preokreću u našu korist (2:1). Početkom druge četvrtine, odličnim prebačajem s lijeve na desnu stranu, ljevak Mallarach poravnava (2:2), da bi golovima Boškovića sa 6-7 metara po sredini i Bušlje s igračem više, Hrvatska osjetnije povela (4:2). Prvo vodstvo s više od gola razlike. Međutim, jučer neriješiva zagonetka našima je bio Albert Espanol. 'Veže’ dva gola i za čas smo u egalu (4:4). U trećoj četvrtini je Hrvatsku dvaput u vodstvo dovodio Sandro Sukno, oba puta iz peterca. Oba puta su i suparnici poravnavali. Prvo tamnoputi centar Perez, sjajan šut ljevicom sa 5 metara, te opet Espanol.

Sredinom posljednje dionice, 4 minute do kraja, drugi španjolski centar Xavi Valles s igračem više na lijepi asist Xavija Garcia dovodi Furiju drugi put u vodstvo. Doba opasnog življenja prekinuo je Hinić poravnanjem, a 1.03 minute do kraja Bošković je pogodio za vodstvo (8:7). Mislili smo da je to i pobjeda, valjalo se još samo jednom obraniti.

- Da, ali tu su im suci poklonili isključenje iz kojeg su oni izjednačili - objašnjava Rudić.

- Doduše, rekao sam igračima i prije 'naviknite se i moramo igrati i tako da smo protiv svi, da moramo biti jači i od suparnika i krivih sudačkih odluka’.

Uglavnom, 25 sekundi do kraja David Martin je izjednačio na 8:8. Idemo u peterce. E, tu nam se već malo stisnulo u želucu kada je u prvoj seriji Jokovićev udarac obranio Lopez Pinedo. Furija je u prednosti? Ma, vraga je u prednosti, ako je na hrvatskom golu Jozo Pavić. Prvo brani četvrtom španjolskom izvođaču, sjajnom Guilermu Molini koji je pucao u lijevo. Potom slijedi niska golova, pa opet Pavić. Za Španjolsku je 11. izvođač bio Mario Garcia, šut gore desno, točno u susret Pavićevoj desnici.

Zlato ide u Hrvatsku!

RASPUCAVANJE PETERACA: 9:8 Bošković, 9:9 M. Garcia, Joković - Lopez brani, 9:10 Espanol, 10:10 Sukno, 10:11 X. Garcia, 11:11 Muslim, Molina - Pavić brani, 12:11 Šetka, 12:12 Perrone, 13:12 Bošković, 13:13 M. Garcia, 14:13 Joković, 14:14 Espanol, 15:14 Sukno, 15:15 X. Garcia, 16:15 Muslim, 16:16 Molina, 17:16 Šetka, 17:17 Perrone, 18:17 Bošković, M. Garcia - Pavić brani!

Autor:Dean Bauer

Izvor:Sportske novosti