Klupska natjecanja
Natjecanja mladih
PH seniori: Jug CO poveo 2-0 u finalu
11.05.2019 23:14

Jug CO je poveo 2-0 u pobjedama u finalnoj seriji za naslov prvaka države, te ih sada od 15. naslova prvaka Hrvatske dijeli još samo jedna pobjeda.

No, u drugom finalnom susretu odigranom pred solidno ispunjenim tribinama u Gružu vidjeli smo istinski spektakl, ono što smo priželjkivali i u konačnici nešto što i dolikuje srazu dvije najbolje hrvatske momčadi. Sjajan, uzbudljiv i neizvjestan vaterpolo do posljednje minute. Utakmica u kojoj su se momčadi izmjenjivale u vodstvu, ali ono s kratkom iznimkom koncem treće dionice, nije nikada bilo veće od gola prednosti. Obilje divnih poteza, lucidnih i preciznih udaraca, sjajnih i vratarskih intervencija, taktičkog nadmudrivanja dvojice stratega. Bilo je tu jasno i za finale sasvim razumljivih laganijih tenzija, nervoze, ali sve duboko unutar granica sportskog ophođenja. Jednostavno, sjajan sportski spektakl dostojan finala prvenstva države svjetskih prvaka.

Mladost je bila nemjerljivo bolja nego samo tri dana ranije, u prvoj finalnoj utakmici. Prije svega pokretljiviji, brži kako s protokom lopte, ali tako i u plivanju. To se moralo očitovati onda i na semaforu, odnosno značajno otežati posao Dubrovčanima koji su pak bili oslabljeni neigranjem Grka Papanastasioua.

Jug CO je prvi poveo i to simbolički, kasnije će se tako ispostaviti, golom Mara Jokovića, apsolutno prvog imena cijele utakmice. Ne samo zbog 4 postignuta pogotka. Razlika u odnosu na prvu, zagrebačku utakmicu finala, bila je samo utoliko što su sada Žapci u stopu pratili, odnosno na svako vodstvo jugaša odgovarali pogotkom za izjednačenje. Od 1:0 i 1:1, do 3:2 i 3:3, da bi onda sredinom druge četvrtine Mladost prvi put i povela (Ćuk za 4:3, uplivavanjem na 2 metra i na sjajno dodavanje Buljubašića). Još je jednom Mladost vodila do poluvremena (5:4, Luka Bajić), ali je pogotkom mladog Marka Žuvele domaćin poravnao.

Početkom treće četvrtine bitan trenutak. Antonio Petković (Mladost) je isključen s pravom zamjene u trenutku kada su Zagrepčani baš izborili igrača više, pri rezultati 5:5. Tu su dakle Zagrepčani ostali s igračem manje u rotaciji, ali to je ništa prema situaciji točno 3.18 minuta prije kraja treće dionice. Tada naime (pri rezultatu 7:6 za Jug CO), zbog koškanja bivaju isključeni s pravom zamjene Benić (Jug CO) i Radu (Mladost). Udarac puno veći za Zagrepčane jer su ostali bez prvog centra, najboljeg igrača koji je i u Dubrovniku bio maestralan (šut 1-1 i čak 6 izbačaja). Kada je 1.01 minutu prije kraja treće dionice Fatović pogodio za 8:6, a uz činjenicu brojčano osakaćene Mladosti, činilo se da je to kraj. Tako nisu mislili Zagrepčani. Prvo Luka Bajić pred kraj treće, pa onda i Lovre Miloš (igrač više) početkom zadnje četvrtine pogađaju za punu neizvjesnost (8:8). Na ovo se vežu golovi Merkulova (9:8) odnosno Ćuka (9:9), a zadnje tri i pol minute, nakon što je treću osobnu dobio i mladostaški branič Čagalj, gosti su imali na raspolaganju, ne računamo li vratare samo 8 igrača, budući da je ranije treću osobnu dobio i Biljaka.

Posljednji pogodak na utakmici, točno 2.59 prije kraja postigao je isti igrač koji je dao i prvi gol. Jasno, Maro Joković za 10:9. Imala je Mladost nekoliko prilika i za poravnanje, poglavito u zadnjoj minuti kada je opet sjajni vratar Toni Popadić ubilježio nove dvije obrane, do ukupno čak 15 čuvanja svojeg gola.

Ponavljamo, sve u svemu, utakmica za prste polizati i susret nakon kojeg jedva čekamo novi. Bit će to za tjedan dana, odnosno u nedjelju, 19. svibnja s početkom u 16.00 sati i jasno prijenos na HTV 2 i PlanetSport.

JUG CO  MLADOST  10:9 (1:1, 4:4, 3:2, 2:2)

DUBROVNIK - Plivalište Gruž. Gledatelja 700. Suci: Putniković (Srbija) i Bianco (Italija). Opunomoćenik: Prvan (Split).

JUG CO: Popadić (15 obrana), Macan, Fatović 1, Lončar, Joković 4, Garcia 1, Lozina, Merkulov, Kržić, Žuvela 1, Benić 2, Čulina, Vukojević, Tomasović. TRENER: Vjekoslav Kobešćak.

MLADOST: Marcelić (10 obrana), Radu 1, Miloš 1, Čagalj 1, Ćuk 2, Petković 1, Anzulović, Lazić, L. Bajić 2, Biljaka, Buljubašić 1, Harkov, Jurlina, Herceg. TRENER: Zoran Bajić

OSOBNE POGREŠKE: Jug CO 16, Mladost 19.

ISKLJUČENJE S PRAVOM ZAMJENE: Petković (18), Radu (21), Benić (21). ŽUTI KARTON: trener Bajić (21).

CRVENI KARTON: Pecotić, pomoćni trener Juga (19). TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Biljaka (26), Žuvela (27), Čagalj (29), Macan (30).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jug CO 9-16 (56%), Mladost 4-13 (30%).