Liga prvaka: Jadran je praktički osigurao elitu

LIGA PRVAKA - prva utakmica završnog kruga kvalifikacija

JADRAN - STRASBOURG 13:5 (5:1, 2:2, 1:1, 5:1)

SPLIT - Plivalište Poljud. Gledatelja 500. Suci: Gomez (Španjolska) i Bianco (Italija).

JADRAN: Anić, Burić 2, Zović 1 (1), Bego 1, Z. Butić 1, Pejković, Power 1, Vrdoljak, Visković 2, Delić 2, Šetka 2, Dužević 1, Sučić. TRENER: Ivan Asić

STRASBOURG: Offner, Chion, Sutić 2, Cesca, Jablonski, Babić, Letica 1, Begović, Denux 1, Marković 1, Buđen, Bratić, Fontani. TRENER: Igor Računica.

PETERCI: Jadran 1-1, Strasbourg.

OSOBNE POGREŠKE: Jadran 10, Strasbourg 13. ŽUTI KARTON: trener Asić (24).

TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Jablonski (27), Begović (28).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jadran 4-12 (33%), Strasbourg 2-10 (20%).

Vrlo su lijepu, izrazito uvjerljivu prednost ostvarili vaterpolisti Jadrana u prvoj utakmici završnog kruga kvalifikacija za Ligu prvaka, a uoči uzvrata sljedeće srijede u Francuskoj. Koliko god u sportu uvijek valja biti oprezan, ipak bi se usudili utvrditi da se Jadran praktički već plasirao u najviši klupski kontinentalni razred jer je teško uopće pojmiti kako bi i na koji način jadranaši mogli ispustiti 8 golova prednosti.

Asićevi su učenici pobjedu prvenstveno osigurali, prednost stvorili na temelju bajkovito odigrane prve četvrtine i pol. U tih startnih 12 minuta Jadran je gromovitim ulaskom u utakmicu, potpuno iznenadio i izneredio suparnika. U biti, Splićani su učinili ono čemu su se mogli samo potiho, potajice nadati. Ostvariti nešto opipljiviju, komotnu prednost uoči narednih 32 minute koje su pred njima u Strasbourgu.

Naime, Jadran je nakon točno polovice druge dionice imao nestvarnih pomalo 7:1. Nestvarnih stoga jer je francuski prvak inače jaka i bez imalo dvojbe iskusna momčad, ali s druge strane rezultat je bio vjerna preslika zbivanja u bazenu. Delić, Bego, Šetka, Butić i Dužević torpedirali su francuski brod u prvoj četvrtini, ali kao u TV reklami . "...to nije sve". Set golova su nastavili Zović iz peterca, te kapetan Šetka za 7:1! Nakon početnog šoka, gosti su se koliko-toliko pribrali, te smanjili na 'samo' četiri gola zaostatka na kraju druge četvrtine (7:3) i treće (8:4). A onda...

Onda je uslijedio nastavak Jadranove bure u poljudskim vodama i tada je pobjeda zacementirana, a prednost čak i uvećana. Tada je uslijedilo 5 uzastopnih pogodaka Splićana (Burić, Delić, Visković, Power i ponovo Burić) za 13:4, malo manje od tri minute prije kraja. U Jadranu slobodno mogu početi razmišljati o putovanjima ove sezone u Ligi prvaka, ma koliko je jasno uvijek potrebno zadržati mirnoću i koncentraciju i za uzvrat, u srijedu, 25. ovog mjeseca u Strasbourgu.

Ivan Asić, trener Jadrana:

- Ovo je bilo samo prvo poluvrijeme, a idemo po pobjedu i drugom poluvremenu. Pobjeda od
osam razlike je velika, no mogla je biti i veća jer smo promašili veliki broj zicera. Došli smo
jako blizu da se drugu uzastopnu sezonu plasiramo u Ligu prvaka. Veliki je to uspjeh našega
kluba.

Igor Računica, trener Strasbourga:

Zaslužena pobjeda Jadrana. Mi nismo bili u utakmici, imali smo jako loša dodavanja, a Jadran
se odmah na početku odlijepio što je njima olakšalo, a nama otežalo. Imali smo svoje šanse na
7:4 s igračem više, ali ne možeš kriviti momka od 16 i pol godina što nije pogodio. Mi ćemo
svoju šansu tražiti kroz Europa kup, da tamo doguramo što dalje, jer Jadran je bolji od nas.

Ostali rezultati kvalifikacija Lige prvaka

OSC nadomak konačnog uspjeha

Uz utakmicu u Splitu, u subotu su odigrana i preostala tri susreta kvalifikacija
Rezultati: Terrassa - Oradea 10:7, OSC - Vouliagmeni 11:3 (Bašić 1 za Grke) i Brescia - Sintez 13:12.