Klupska natjecanja
Natjecanja mladih
Vaterpolisti Mladosti osvojili Regionalnu ligu
20.04.2019 20:34

Prvi put u 11 godina postojanja Jadranske odnosno Regionalne lige, trofej pobjednika ide u Zagreb! Nakon punih 7 i pol godina vaterpolisti Mladosti su osvojili su neki trofej, budući  da je zadnji uz Savu sletio još davne 2011, u prosincu. (Hrvatski kup). Žapci su briljantnom igrom potpuno 'slomili' suparnika, čak i vrlo uvjerljivo iako konačan rezultat vara. Naime, Mladost je povela 4:0, a u zadnjoj četvrtini su Zagrepčani čak imali i 7 golova prednosti (13:6)! Tolika je bila razlika u kvalitativnoj izvedbi ovih dviju momčadi u finalu..

Uistinu je u sportu nepisano i općepoznato pravilo kako u finalu favorita nema. I još jedno. Ukoliko se igra samo jedna utakmica, ukoliko se trofej odlučuje u samo jednoj, tada i momčad koja je na papiru slabija ima puno veće izglede za pobjedom.
Početak je u potpunosti pripao Žapcima. Kako napadački, tako i obrambeno. Istina da se Zagrepčani nisu mogli pohvaliti osobitim igračem više u početku (0-3), ali zaustavljen je još bolje Jugov udio u tom dijelu (0-4 u prve dvije četvrtine). Međutim, Marcelić je nastavio sa sjajnim obrambenim izdanjima iz polufinala, da bi u napadu Žapci kažnjavali svaku pogrešku, defenzivno kašnjenje Gospara, a toga je u finalu bilo podosta s dubrovačke strane. To su koristili šutevima izvana Buljubašić, pa s 2 metra Radu, pa opet izvana Čagalj. Nakon 8 minuta 3:0 za Mladost. Iznenađujuće, malo šokantno, ali daleko još od odluke. No, kada je Ćuk četiri minute prije kraja druge dionice pogodio za 4:0... e, tada je već vrag odnio šalu za jugaše, odnosno Žapci su itekako pokazali zube. Nadovežemo li na ovo i nesigurnost Popadića na golu, očajnog igrača više Gospara, njihovu tromost u napadu... trofej je bivao iz minute u minutu sve bliži ostanku u Zagrebu.
Uostalom, puno će sigurno reći i podatak da je Jug CO prvi gol postigao tek nakon 12 minuta igre (Benić)! Štoviše, u biti je potpunog potonuća Juga CO već u poluvremenu spasio upravo branič gostiju Hrvoje Benić. Iako mu je primarna igra u obrani, ovaj i inače izvrstan šuter je samo u drugoj četvrtini postigao čak 3 pogotka. Bez Benića bi doista utakmica bila i ranije odlučena, iako je i ovako Mladost sa svakom novom minutom samo uvećavala prednost. U drugoj dionici je održavala tri gola viška. Treća je već u potpunosti otvorila pukotine u Jugovoj obrani koje su se pretvorile u rupe, a takvim ih je učinila zagrebačka momčad. Upravo u toj četvrtini Mladost je ne samo ponovila 4 gola plusa (Lazić za 8:4) već su otišli i na 5 razlike (Biljaka za 10:5), pa onda i 6 razlike (11:5 Petković).
U samom otvaranju zadnje četvrtine uočavamo zanimljiv detalj. Trener Juga CO Vjekoslav Kobešćak je sjeo na klupu, prvi napad Mladosti je jednostavno presjedio. Očito pomiren s vrlo izvjesnim porazom. Dojam koji je pojačan golovima Radua i Miloša za 13:6 , samo 7 minuta prije kraja. Šest uzastopnih golova Juga CO nije puno moglo promijeniti.
Mladostaši su zasluženo osvojili 11. izdanje Regionalne lige u kojoj su uostalom i bili vodeći sastav od početka natjecanja, od 1. kola.

Bojan Krvavica Trofej HVS-a

Prije finala, uručeni su i pojedinačni trofeji najboljima u ovoj sezoni RVL. Tako je trofej za najboljeg igrača Regionalne lige dobio centar Cosmin Radu (Mladost),

za najboljeg vratara Ivan Marcelić (Mladost),

a za prvog strijelca lige, Rus Daniil Merkulov (Jug CO) koji j u cijeloj sezoni, odnosno do Final Foura postigao 48 golova.

IZ TABORA MLADOSTI

Zoran Bajić, trener Mladosti:

- Iskreno, odigrali smo fantastičnu prvu polovicu sezone, kasnije malo pali. Opet, pokazali smo da sve ono što smo radili, imali vjere, hrabrosti sada smo uspjeli pretočiti u bazenu. Pazite, dobili smo ipak ne bilo koga, nego Juga. Jednu od najboljih europskih momčadi. Odigrali smo fantastičnu utakmicu, tri i pol četvrtine. Onih zadnjih nekoliko minuta, to doista ne bi komentirao jer je sve već bilo riješeno.

Ivan Marcelić, kapetan Mladosti:

- Tu sam već 9 godina u prvoj momčadi, bio sam klinac kada su neke ranije momčadi osvajali trofeje, a ja... nikako. Stvarno se možda pojavio i neki oblik psihološkog pritiska. S druge strane, negdje je morao i Jug 'kihnuti'. Drago mi je da smo mi konačno uspjeli otići do kraja, ne samo zastati na korak do, nego uspeti se na najvišu stepenicu postolja.

Luka Bajić:

- Ovo je bilo nešto posebno. Odigrali smo protiv strašno dobre, moćne utakmice jednako tako strašno dobro. Ovo je velik dio za nas, za ovaj klub, za cijelu momčad. Nastojat ćemo ne na tomu stati.

Ivan Buljubašić:

- Nakon 7 godina smo vratili odnosno osvojili neki trofej, donijeli ga u Zagreb, u naš klub. Proteklih smo se tjedana, a s posebnim naglaskom na zadnjih tjedan dana toliko dignuli da je to nevjerojatno. Pokazali smo doduše već u polufinalu da smo pravi, iskazali smo karakter, snagu. Doslovno smo 'pregazili' Juga, tek smo u zadnjoj četvrtini popustili pred kraj nakon 7 golova prednosti.

IZ TABORA JUGA CO

Vjekoslav Kobešćak, trener:

- Prije turnira sam rekao, nekoliko sati prije polufinala da svemu dođe kraj. Došao je kraj našoj seriji trofeja, a Mladost je sasvim zasluženo pobijedila. Velike čestitke njima, mislim da se samo o njima treba sada pisati i govoriti. Naša je igra bila za zaborav. Ovo je dan Mladosti. Mi se mučimo s formom u zadnjih mjesec dana i to je evidentno.

Luka Lončar:

- Nas nije ništa išlo, Mladosti pak sve i svaka čast. Bili su fantastični, čestitam im na pobjedi. Mi ćemo morati ozbiljno poraditi na svojoj igri jer s ovakvom igrom nećemo mi ni Jadrana iz Splita proći u polufinalu našeg državnog prvenstva.

Lovre Miloš MVP Final Foura

Osim najveće nagrade ukupnog pobjednika, kao i pojedinačnih nagrada vrataru Marceliću i centru Raduu, mladostašima je pripala i još jedna nagrada. Lovre Miloš nagrađen je i za najkorisnijeg igrača završnog turnira RVL. Zasluženo budući da je u finalu Miloš uz 3 gola iz 4 pokušaja, imao još po jednu asistenciju, te osvojenu loptu i dva isplivana prva napada. U polufinalu je pak Miloš postigao jedan gol, te po jedan blok i asist.

MLADOST 13 JUG CO 12  (3:0, 4:4, 4:2, 2:6)

ZAGREB - Plivalište uz Savu. Gledatelja 400. Suci: Štampalija (Šibenik) i Putniković (Srbija). Opunomoćenik: Bebić (Split).

MLADOST: Marcelić (9 obrana), Radu 2, Miloš 3, Čagalj 1, Ćuk 2, Petković 1, Anzulović, Lazić 1, L. Bajić 1, Biljaka 1, Buljubašić 1, Fabris, Jurlina, Herceg. TRENER: Zoran Bajić

JUG CO: Popadić (6 obrana), Macan, Fatović 3 (1), Lončar 1, Joović, Garcia 2, Lozina, Merkulov, Kržić, Žuvela, Benić 5, Papanastasiou 1, Vukojević (2 obrane), Čulina. TRENER: Vjekoslav Kobešćak.

PETERCI: Mladost -, Jug CO 1-1.

OSOBNE POGREŠKE: Mladost 13, Jug CO 11. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Buljubašić (27), Čagalj (28), Macan (29), Biljaka (31). ŽUTI KARTON: trener Kobešćak (17), trener Bajić (21).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Mladost 6-11 (54%), Jug CO 5-12 (41%)

Najnovije vijesti
PRVENSTVO HRVATSKE ZA VATERPOLISTICE - Finale, druga utakmica: POŠK - ŽAVK Mladost (subota, 25. svibnja - 20.30 PlanetSport)