EP Tbilisi, U-17: Hrvatska u drami peteraca bez četvrtfinala

EUROPSKO PRVENSTVO  (do 17) - Tbilisi, 11. do 18. kolovoza

CRNA GORA – HRVATSKA 12:11 (2:2, 1:2, 3:2, 1:1 - 5:4 5m)

TBILISI - Otvoreno olimpijsko plivalište. Gledatelja 50. Suci: Castagnola (Italija) i Polychopoulos (Grčka).

CRNA GORA: Išljamović, Vujičić, Vujović 1, Korač, Mršić 5, Milić 2, Vukotić, Radović 2, Stanojević, Stevović, Sladović 1, Vujošević 1, Radović.

HRVATSKA: Pavić, Požarić, Stanić, Cukrov, Stahor 2, Škaro, Tomasović 1, Babić 2, Marić 5 (2), Božan, Perić, Radić 1, Topolovac. TRENER: Hrvoje Hrestak.

Hrvatska je u istinskoj drami peteraca, nakon nepune dvije serije ili 8 izvođača, izgubila osminu finala Europskog prvenstva u Tbilisiju od Crne Gore, te će nastavak natjecanja proteći u borbi za poredak od 9. do 12. mjesta.

Utakmica je bila izuzetno izjednačena praktički cijelim tijekom, iako se u jednom trenutku treće dionice učinilo kako se raspliće. Naime, nakon što je Hrvatska na 'veliki odmor' otišla s minimalnom prednošću 4:3, Crna Gora je uspjela s tri uzastopna gola potpuno preokrenuti rezultat. Prvo Milić s 2 metra i s igračem više za 4:4, pa Mršić iz 'slobodnjaka', te Radović iz protunapada. Bilo je to samo tri i pol minute prije kraja treće četvrtine. No, odgovor mladih Hrvata bio je još silovitiji, pa i efektniji. Dva gola s desne strane. Prvo ljevak Luka Stahor (6:5) s igračem više, a zatim još ljepši pogodaka kapetana i vrlo raspoloženog protiv Crnogoraca, Iva Marića. Dešnjak, s desne strane, bacio se malo unazad i krasno dijagonalom pogodio desne rašlje (6:6).

U posljednjoj četvrtini je Hrvatska i povela, u prvoj minuti te dionice, iz peterca i ponovo Iv Marić. Crnogorci su uspjeli izjednačiti četiri minute prije kraja (7:7), te su od tada obje momčadi zapravo 'plesale' na rubu pobjede/poraza.

U posljednjoj minuti je naš vratar Roko Pavić dvaput briljantno reagirao, obranio dva vrlo teška udarca. Jedan pravom paradom, s igračem manje, šut s dva metra, te drugi put nekoliko sekundi prije kraja. Tu se ušlo u rulet peteraca.

Crnogorci su prvi izvodili i poveli, a naš Tomasović kao prvi izvođač je pogodio vratnicu. No, malo kasnije i naš Pavić brani i to dvaput, ali kako je i Škarin udarac zaustavio crnogorski vratar, nakon prve serije od po pet izvođača rezultat je bio 3:3 ili ukupno 10:10. U daljnjem raspucavanju Mršić s jedne i naš Tomasović pogađaju za 11:11. Udarac crnogorskog reprezentativca Milića brani naš vratar Roko Pavić, te je tada bilo na Luki Stahoru, našem najboljem igraču i ponajboljem strijelcu pogoditi za pobjedu i prolazak u četvrtfinale. Njegov je pokušaj zaustavio crnogorski vratar. Sladović je za suparnika potom pogodio za 12:11, a udarac našeg Roberta Radića zaustavio je crnogorski vratar, te tako i zaustavio Hrvatsku u prolasku dalje.

Naši mladi vaterpolisti sljedeću utakmicu igraju protiv Nizozemske, sutra odnosno u četvrtak, 15. kolovoza, ujutro u 8.00 sati po našem vremenu.